Geraldine Van Bibber

Geraldine Van Bibber

Porter Creek North
Yukon Party

Geraldine Van Bibber was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016.

Ms. Van Bibber is currently a member of the Standing Committee on Statutory Instruments and the Standing Committee on Appointments to Major Government Boards and Committees. Ms. Van Bibber was appointed to these committees by order of the House on January 12, 2017.

On November 30, 2016 it was announced that Ms. Van Bibber would be the Yukon Party caucus critic for the Department of Community Services (other than the Protective Services Division), the Aboriginal relations branch of the Executive Council Office, the Yukon Housing Corporation, and the Department of Tourism and Culture. On July 6, 2020 the Yukon Party announced that Ms. Van Bibber would from that point critic of the Executive Council Office, Public Service Commission, Women’s Directorate and Community Services.

Ms. Van Bibber served as Commissioner of Yukon from December 1, 2005 to December 16, 2010. She served as Administrator of Yukon from 2001 to 2005.