Hon. Richard Mostyn

Whitehorse West
Yukon Liberal Party

Minister of Highways and Public Works
Minister of the Public Service Commission

The Hon. Richard Mostyn was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016.

The Hon. Mr. Mostyn was appointed to the Executive Council of Yukon (cabinet) on December 3, 2016. He is currently Minister of Highways and Public Works and Minister of the Public Service Commission.

The Hon. Mr. Mostyn was appointed to the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges by order of the House on January 12, 2017. He is also currently a member of the Standing Committee on Public Accounts. The Hon. Mr. Mostyn was appointed to this committee on November 15, 2018.