Currie Dixon

Leader of the Official Opposition
Electoral district
Copperbelt North
Party affiliation
Yukon Party
Assemblies served in
35th (2021-Present)
Dates served
-
- Present

Currie Dixon was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election of the 33rd Legislative Assembly on October 11, 2011. He was re-elected in the general election for the 35th Legislative Assembly on April 12, 2021.

Currie Dixon is Chair of the Standing Committee on Public Accounts. He was appointed to the committee by Order of the House on May 17, 2021. On May 13, 2021, Currie Dixon was appointed a member of the Members’ Services Board by Order of the House.

On May 6, 2021, it was announced that Currie Dixon would be the Yukon Party caucus critic for the Executive Council Office, the Public Service Commission, the Yukon Liquor Corporation, Yukon Lottery Corporation, Yukon Cannabis Corporation, and Early Learning and Child Care. He was also the Yukon Party caucus critic for Environment from May 6 to September 21, 2021.

Currie Dixon was sworn in as a member of the Executive Council (Cabinet) on November 5, 2011. During the 33rd Legislative Assembly he served as Minister of Environment, Minister of Economic Development, Minister of Community Services and Minister of the Public Service Commission. 

During the 33rd Legislative Assembly Currie Dixon was appointed to the Members’ Services Board, the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges, the Standing Committee on Appointments to Major Government Boards and Committees and the Select Committee Regarding the Risks and Benefits of Hydraulic Fracturing.