Geraldine Van Bibber

Electoral district
Porter Creek North
Party affiliation
Yukon Party
Assemblies served in
35th (2021-Present)
Dates served
- Present

Geraldine Van Bibber was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016. She was re-elected in the general election for the 35th Legislative Assembly on April 12, 2021.

During the 34th Legislative Assembly, Ms. Van Bibber was a member of the Standing Committee on Statutory Instruments and the Standing Committee on Appointments to Major Government Boards and Committees. Ms. Van Bibber was appointed to these committees by order of the House on January 12, 2017.

Ms. Van Bibber served as Commissioner of Yukon from December 1, 2005 to December 16, 2010. She served as Administrator of Yukon from 2001 to 2005.