Hon. Tracy-Anne McPhee

Deputy Premier
Electoral district
Riverdale South
Party affiliation
Yukon Liberal Party
Assemblies served in
35th (2021-Present)
Dates served
- Present

Minister of Health and Social Services
Minister of Justice

The Hon. Tracy-Anne McPhee was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016. She was re-elected in the general election for the 35th Legislative Assembly on April 12, 2021.

The Hon. Ms. McPhee was first appointed to the Executive Council of Yukon (cabinet) on December 3, 2016. She is currently Minister of Health and Social Services and Minister of Justice. During the 34th Legislative Assembly she served as Minister of Justice and Minister of Education. She was also the Government House Leader until November 4, 2021.

During the 34th Legislative Assembly the Hon. Ms. McPhee was a member of the Members' Services Board. The Hon. Ms. McPhee was appointed to the committee by order of the House on January 12, 2017.

The Hon. Ms. McPhee was sworn in as Yukon’s Ombudsman and Information and Privacy Commissioner on May 25, 2007 and served in that position until April 30, 2012.